Școala de vară „Pictură pe sticlă”
- Web Admin
Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir” și Școala Gimnazială „Bogdan Petriceicu Hașdeu” din Iași, în parteneriat cu Biserica „Sfântul Nectarie” Iași, organizează Proiectul ȘCOALA DE VARĂ – PICTURĂ PE STICLĂ, ICOANE ȘI VITRALII ediția a III-a, 25 – 30 iunie 2026, Proiect educațional înscris în CPEEJ poziția 1.
Acest proiect este realizat în parteneriat cu Asociația Filială Artă Plastică Religioasă și Restaurare a Uniunii Artiștilor Plastici din România, Ansamblul Mitropolitan Iași și Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” - Artă sacră.
Deschiderea evenimentului are loc în data de 25 iunie 2026, ora 8:00, la Biserica ,,Sfântul Nectarie”, iar Vernisajul Expoziției și premierea au loc în data de 30 iunie, ora 13:00, la Muzeul Mitropolitan Iași, invitat fiind PS NICHIFOR BOTOȘĂNEANUL.
Materialele necesare desfășurării acestui proiect sunt oferite de Biserica „Sfântul Nectarie” Iași, preot paroh Petrică Lehaci.
Profesorii coordonatori ai proiectului sunt Saraiman Mariana, profesor Arte Vizuale la Liceul Teoretic "Dimitrie Cantemir" Iași și prof. Oana Lehaci, Școala Gimnazială "Bogdan Petriceicu Hașdeu" Iași.


